V neděli 20. 3. 2016 v 15:00 proběhne v Hotelu pod Zvičinou vernisáž kreseb výtvarníka J. F. Palmeho. Autor bude na vernisáži osobně přítomen a až dočtete následující řádky, sami uznáte, že tuto událost si rozhodně nesmíte nechat ujít. Jaromír František Palme, kterému málokdo řekne jinak než Fumas, je člověk mnoha talentů a napsat o něm stručný text je nadlidský úkol.
FOTOGALERIE - Výstava kreseb knižního ilustrátora J. F. Palmeho v Hotelu pod Zvičinou se chystá v
Do povědomí veřejnosti se zapsal především jako frontman skupiny „Původní Bureš", která souvisle vystupuje již od roku 1987. Je téměř výhradním autorem hudby a textů a svými písněmi dozajista dělá radost i pedagogům z pražské Ježkovy konzervatoře, kde v 80. letech minulého století absolvoval obor „Tvorba písňového textu a scénáře".
S Fumasem se můžete setkat i v roli spisovatele. Roku 1999 vydal vlastním nákladem svou povídku „Mamutí jezero aneb nashledanou v Libni", roku 2007 vyšla jeho kniha „Tadeáš a hradní tajemství" a roku 2010 kniha „Tadeáš v Bretani" (obě knihy vydalo nakladatelství Albatros).
FUMAS - VÝTVARNÍK
Hlavním cílem tohoto textu je ovšem přilákat vás na výstavu kreseb, takže je nezbytně nutné nyní představit vám i Fumase - výtvarníka. Zabývá se volnou kresbou, ilustrací, olejomalbou, kresleným humorem či komiksem. Sám říká, že živit se jako výtvarník mu vyhovuje, neboť mu to přináší klid, který vyvažuje rockerský způsob života. Je zavedeným ilustrátorem, který má na svém kontě přibližně 50 titulů, z nichž sám rád vyzdvihuje knihu Ivony Březinové s názvem „Začarovaná třída". Tato kniha byla roku 2003 nominována na cenu Magnesia litera za nejkrásnější dětskou knihu a roku 2004 na Zlatou stuhu. Jeho ilustrace bývají fantaskní, poťouchlé. S oblibou zasazuje do reality všedního dne postavičky pohádkových zvířat, která se snaží ukrýt před zraky kolemjdoucích, nebo nechává slavné historické osobnosti prožívat drobné lidské slabosti. Mezi ilustracemi k cyklu historičky Evy Semotanové s názvem „Dějiny trochu jinak" najdete výjevy jako „Jiřík z Poděbrad si nervózně hryže nehty" nebo „zrádce Prkoš potměšile vykukuje za palisádou svého hradu". Ilustroval nové knihy Vojtěcha Steklače, mimo jiné i knihu z cyklu o Boříkovi „Jak jsme se učili slušně nadávat", kde na sebe vzal nelehký úkol navázat na ilustrace Adolfa Borna, jehož mají milovníci nejstarších Boříkových lapálií s příběhy spojeného.
Je spoluautorem původní výtvarné podoby internetových stránek Národního muzea, které byly oceněny na festivalu audiovizuální techniky v Burkině Faso.
Působí i jako herec a hudebník v neziskové organizaci Loutky v nemocnici.
V jednom rozhovoru se Fumase ptali, za existuje nějaký obor, který by ho nelákal nebo by si na něj netroufl. Odpověděl tehdy, že se zcela vážně zařekl, že nikdy nebude zkoušet balet. Protože balet v jeho podání by prý byl „opravdu průšvih". (Fumasovi fanoušci, mezi které se počítá i autor těchto řádků, se samozřejmě nevzdávají naděje, že jednou změní názor.)
Balet tedy neslibujeme, ale o překvapení na vernisáži výstavy nebude nouze.
A pokud vám to nevyjde, není třeba si zoufat, neboť výstava potrvá od 20.3. do 20.4. Můžete ji tedy navštívit například během velikonočních svátků.
12.12.2024 - V sobotu 14. prosince pořádá v lesích kolem vrcholů Zvičiny, Kozla a Perné Myslivecký spolek Zvičina hon. Do lesa a na louky nad Dolní Brusnicí a Bílou Třemešnou doporučujeme proto v tento den nevycházet.