Krasobruslařský klub Dvůr Králové nad Labem 222 > Turistika > ZOO a Safari Britská velvyslankyně navštívila ZOO Dvůr Králové. Chce tak podpořit projekt na návrat nosorožců zpět do volné přírody
Redakce, ZOO Dvůr Králové / 17.07.2015, Dvůr Králové nad Labem
V pátek 17. července navštívila britská velvyslankyně Jan Thompson ZOO Dvůr Králové. Cílem její cesty do zoo byla návštěva Elišky, samice nosorožce černého, která se s největší pravděpodobností už na podzim vydá na cestu do svého nového domova – rezervace Mkomazi v Tanzanii. Projekt návratu nosorožců černých zpět do Afriky britská ambasáda podporuje již od minulého roku, kdy velvyslankyně ve spolupráci s dvorskou zoo uspořádala ve své residenci fundraisingovou večeři na shromáždění potřebných finančních prostředků pro transport nosorožce do Tanzanie.
“Britská vláda dlouhodobě podporuje podobné projekty nejen v České republice, ale po celém světě. Na konferenci, která se konala loni v Londýně, byla Česká republika identifikována jako jedna z tranzitních zemí při procesu pašování rohoviny z Afriky do Asie. Osobně mě tato informace velmi překvapila,” říká velvyslankyně. “Proto jsem ani chvíli neváhala, když nás královédvorská zoo požádala o pomoc,“ dodává diplomatka.
Díky večeři, kterou velvyslankyně pro Elišku uspořádala, se vybralo přibližně sto tisíc korun. To bohužel na transport do Afriky nestačí. Zoo proto na své africké projekty pořádá i veřejnou sbírku, do které se může zapojit kdokoli. Náklady na přesun Elišky do Afriky jsou odhadovány na cca tři čtvrtě milionu korun.
Eliška patří k východnímu poddruhu nosorožce dvourohého, jenž je kriticky ohrožený. Její předci byli do tehdejšího Československa dovezeni Josefem Vágnerem z keňského parku Tsavo, který je hned za hranicemi Mkomazi. „To znamená, že se Eliška opravdu vrátí do své domoviny,“ říká ředitel zoo Přemysl Rabas.
Jedná se již o čtvrtého nosorožce, kterého zoo do divoké přírody vrací. První nosorožci odjeli ze Dvora Králové už v roce 2009 a v jejich nové domovině se jim daří velice dobře. Jedna ze samic, která byla do Afriky takto vrácena, již dokonce porodila dvě mláďata.
S rohy nosorožců, ačkoli z nich není žádný užitek, se především ve východní Asii nelegálně obchoduje. Do celého řetězce jsou zapojeny gangy, které pašují například i drogy, v Africe se na pytlačení podílejí rovněž ozbrojené skupiny, které terorizují místní obyvatele. Obchodníci se černý trh s rohovinou nosorožců snaží podpořit vymyšlenými báchorkami o jejích zdravotních účincích. Kvůli nim se cena rohoviny na černém trhu vyšplhala výše, než je cena za diamanty nebo kokain, což vedlo k obrovskému nárůstu pytlačení nosorožců v posledních 10 letech.
Kromě Elišky paní velvyslankyni v zoo přijal i její ředitel Přemysl Rabas. Seznámil ji se životem v zoo a ukázal jí ta nejzajímavější místa. Paní velvyslankyně navštívila samici Nabiré, která je jedním z posledních pěti severních bílých nosorožců na světě, paterčata gepardů i nově otevřené lví safari.
Přečteno 176x