Projektem Příběhy našich sousedů v poslední době žily skoro všechny školy v našem regionu. Vzniklo celkem 10 rozhlasových reportáží doplněných o fotogalerie a prezentace příběhů lidí z našeho okolí. Vše vytvořili právě žáci škol. My jsme se rozhodli vám výsledky práce dětí předložit.
A díky Jirkovi Koblasovi ze ZŠ Schulzovy sady, který vždy výsledek práce dětí spojil do jednoho videa, což je nejlepší pro šíření na sociálních sítích, věříme, že se příběhy dostanou k ještě více lidem.
Každý týden zde na naše webu a také na našem facebooku najdete jeden z příběhů. Základ vždy tvoří rozhlasová reportáž. Obraz je tvořen jednak záběry ze závěrečné presentace projektů v Hankově domě a také fotografiemi z práce na projektu a historickými fotografiemi které k příběhům patří. Zvuk je tedy to nejdůležtější.
Jako první představujeme příběh pana Antonína Burdycha
Rodina Burdychových za 2. světové války ukrývala parašutistu Jiřího Potůčka. Kvůli tomu mu nacisté zabili rodiče i prarodiče.
Autorský tým: Aleš David, Tereza Rejlová, Jan Škrabánek, Jiří Štefáček, Milan Zilvar Pedagogické vedení: Mgr. Milan Hanzl Škola: ZŠ Schulzovy sady Dvůr Králové nad Labem
„Dnešní mládež už může žít 30 roků ve svobodě, což si někdo ani neuvědomuje, a myslí si, že by to mohlo vypadat jinak, jenomže svoboda a demokracie je nejdůležitější.” Antonín Burdych
Antonín Burdych
Antonín Burdych se narodil 8. dubna 1934. Do roku 1942 bydlel v domě na Končinách se starším bratrem, rodiči a prarodiči. Jeho příbuzní ukryli parašutistu Jiřího Potůčka (přes vysílačku Libuše odvysílal cca 200 hodin). 30. června 1942 přijelo na Končiny gestapo. Otce pana Burdycha, který v tu chvíli pracoval na poli, zasáhli šesti ranami, když se pokusil o útěk. Zemřel při převozu do nemocnice. Maminka se nervově zhroutila a dědeček byl nešťastnou náhodou postřelen samotným Potůčkem, kterému se ale podařilo utéct. Maminka a dědeček a následně i babička, která byla zatčena až o pár hodin později, byli odvezeni do vězení v Hradci, odtud následně na popravu na Zámeček u Pardubic. Pan Burdych, jež se se svým bratrem Vladimírem vracel ze školy, tak zůstal sám. Chvíli s bratrem bydleli u tety. Starší Vladimír poté studoval v Náchodě, kde bydlel u strýce. Pan Antonín zůstal v pěstounské péči ve Rtyni v Podkrkonoší. Vyučil se jako lesní dělník a nadále bydlí ve Rtyni. Již několik let se účastní přednášek a besed pro studenty i širokou veřejnost. V září 2017 převzal Řád zlaté lípy, jež byl im memoriam udělen jeho otci. Má tři děti a několik vnoučat.